همه‌چیز در مورد «جشن شکوفه های گیلاس» در ژاپن

همه‌چیز در مورد «جشن شکوفه های گیلاس» در ژاپن

منظره چشم نوازی در فصل بهار ژاپن

جشن شکوفه های گیلاس - پارسا گشت

جشن شکوفه های گیلاس ژاپن | Japan’s Blossoms Festival

کشور ژاپن به سرزمین آفتاب شهرت دارد و یکی از مقاصد محبوب گردشگران است. اگر قصد سفر به ژاپن را دارید به شما پیشنهاد می کنیم حتما در فصل بهار به این کشور سفر کنید. فصل بهار در ژاپن مصادف است با باز شدن شکوفه های گیلاس. به مناسبت باز شدن این شکوفه ها در کشور ژاپن هر ساله جشن شکوفه های گیلاس برگزار می شود. نام دیگر این جشن هانامی است. شکوفه های صورتی و زیبای گیلاس به قدری منظره چشم نوازی در فصل بهار ژاپن ایجاد می کنند که خیلی از مسافران و گردشگران تمام برنامه های خود را به گونه ای تنظیم می کنند که بتوانند در فصل بهار به این کشور سفر کنند. با ما همراه باشید تا در این مطلب از مجله گردشگری پارسا گشت به معرفی جشن شکوفه های گیلاس یکی از رنگی ترین فستیوال های دنیا بپردازیم.

تاریخچه جشن شکوفه های گیلاس

جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن به هانامی نیز معروف است. هانامی با باز شدن اولین شکوفه های گیلاس (ساکورا) و یا شکوفه آلو (ume) آغاز می شود. سرتاسر ژاپن پر است از درخت های گیلاس و می توان گفت که تمامی پارک ها و محوطه های سبز ژاپن در فصل بهار پر می شود از شکوفه های صورتی گیلاس. جالب است بدانید که خود کلمه هانامی در زبان ژاپنی به معنای تماشای گل ها است. تاریخچه و قدمت جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن به ۱۰ قرن قبل باز می گردد. جایی که افراد نجیب زاده و اشراف با دیدن شکوفه های گیلاس اشعار هایکو می سروده اند. این جشن زیبا و هیجان انگیز که به نام هانامی (Hanami) شناخته می شود یکی از سنت ها و جشن های دیرینه ژاپنی است که در طول بهار در سرتاسر ژاپن برگزار می شود.

مطالب مرتبط:

شباهت جالب بهار چینی ها با جشن نوروز!

بهترین شهرهای چین برای سفر کدام ها هستند؟

جشن شکوفه های گیلاس - پارسا گشت

جشن شکوفه های گیلاس ۲۰۲۳ چه زمانی برگزار می شود؟

زمان شروع جشن شکوفه های گیلاس یا همان هانامی بستگی به این دارد که اولین شکوفه گیلاس چه زمانی باز می شود. هر ساله این زمان اندکی متفاوت خواهد شد. برای مثال امسال پیش بینی شده است که اولین شکوفه های گیلاس در جزیره شیکوکو در تاریخ ۱۸ مارس باز خواهد شد. در شهر توکیو انتظار می رود اولین شکوفه ها در تاریخ ۲۲ مارس باز شوند و خود جشن نیز در تاریخ ۲۹ مارس برگزار خواهد شد. در شهر کیوتو اما شکوفه ها کمی دیرتر از بقیه جاها باز می شوند و پیش بینی می شود که تا ۲ آپریل تمامی شکوفه های گیلاس باز شده باشند.

بهترین مکان جشن شکوفه های گیلاس

همانطور که گفتیم با شروع فصل بهار و اولین شکوفه گیلاسی که شکفته شود جشن هانامی یا همان جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن آغاز خواهد شد. زمان برگزاری این جشن در شهرهای مختلف ژاپن به دلیل زمان متفاوت باز شدن اولین شکوفه گیلاس کمی متفاوت است. در ادامه چند محل که جز بهترین مکان ها برای دیدن جشن هانامی است را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • توکیو از دیدنی ترین مکان های جشن

بدون شک توکیو به عنوان پایتخت ژاپن یکی از بهترین مکان ها برای دیدن جشن شکوفه های گیلاس است. پارک شینجوکو گوین با ۱۰۰۰ درخت گیلاس یکی از بهترین مکان ها برای بازدید هانامی است.

جشن شکوفه های گیلاس -پارسا گشت

قرار گرفتن درختان جوان و پیر در کنار یکدیگر در حالی که همه شان نیز شکوفه داده اند منظره بسیار جذاب و دیدنی ای را رقم می زند. این پارک در مرکز شهر توکیو قرار دارد و این که در وسط شهر مدرنی همچون توکیو بتوانید منظره باز شدن شکوفه های صورتی گیلاس را ببینید در نوع خودش بسیار جذاب و جالب است. یویوگی از دیگر پارک های توکیو است که می توانید برای دیدن هانامی به آنجا بروید. تعداد درختان گیلاس یویوگو کمتر است اما در عوض فضاسازی فوق العاده ای دارد. وجود برکه و دریاچه مصنوعی در کنار این درختان منظره های چشم نواز تکرار نشدنی ای را برای شما به وجود می آورد.

  • پارک و قلعه هیروساکی

پارک و قلعه هیروساکی یکی از بهترین مکان ها برای دیدن جشن شکوفه های گیلاس است. قدمت ساخت قلعه درون پارک به سال ۱۶۱۱ باز می گردد. پارک و قلعه هیروساکی بیش از ۲۶۰۰ درخت گیلاس را در خود جای داده اند  و یکی از پر طرفدارترین مکان های ژاپن برای دیدن هانامی به شمار می روند. قلعه هیروساکی که بالای ۴ قرن قدمت دارد به منظره رو به روی شما جلوه عجیب و تماشایی اضافه کرده است. درون پارک یک دریاچه نیز وجود دارد که علاقه مندان می توانند با سوار شدن به قایق به سمت قلعه حرکت کنند.

  • کیوتو از بهترین مکان های دیدنی جشن

اگر در شهر توکیو نیستید می توانید به شهر کیوتو بروید و یکی از بهترین جشن های شکوفه های گیلاس را ببینید. در شهر کیوتو مسیر ناکارگی قرار دارد که در دو طرفش پر است از درخت های گیلاس. تجربه قدم زدن در این مسیر تا رسیدن به باغ گیاه شناسی ژاپن فوق العاده است. دریاچه بیوا یکی دیگر از مکان های است که هنگام هانامی می توانید به آنجا بروید. در این دریاچه امکام کرایه کردن قایق نیز وجود دارد. در پارک مارویاما نیز می توانید شاهد درختان شکوفه های گیلاس باشید که با وزش باد تکان می خورند و صحنه های به یاد ماندنی ای را خلق می کنند.

کیوتو -پارسا گشت

سایر مکان های جذاب برای دیدن جشن شکوفه های گیلاس

به غیر از توکیو و کیوتو از مهم ترین شهرهای ژاپن محسوب می شوند می توانید برای دیدن جشن شکوفه های گیلاس به قلعه هیمجی در غرب کیوتو و در سواحل شمالی کاواگوچیکو بروید. در این مکان امکان تماشا کردن شکوفه های گیلاس با پس زمینه کوه فیجی را خواهید داشت. کوه یوشینو در منطقه ناراکه نیز یکی دیگر از فوق العاده ترین مکان ها برای دیدن جشن هانامی است.

اهمیت و مفهوم جشن شکوفه های گیلاس

اهمیت جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن زمانی مشخص می شود که بدانیم این جشن از قرن ۱۸ م محبوب و پر طرفدار بوده. در خاطرات تویوتومی هیدیوشی یکی از جنگجوهای معروف ژاپنی نیز آمده است که در سال ۱۵۹۸ مراسم هانامی در کیوتو برگزار شده است. با گذشت زمان هانامی از یک جشن اشرافی و درباری تبدیل به جشنی محبوب میان عوام گشته است. امروزه بسیاری از خانواده های ژاپنی به همراه اعضای خانواده و دوستان شان حتما در این جشن زیبا و هیجان انگیز شرکت می کنند.

مفهوم جشن شکوفه های گیلاس بسیار زیبا و خواندنی است. عمر شکوفه های گیلاس بسیار کوتاه و در حد یک الی دو هفته است. اما این شکوفه ها بی نهایت زیبا هستند. در واقع می توان گفت که مفهوم جشن شکوفه های گیلاس یا هانامی قدردانی از عمر کوتاه و زیبای انسان ها است. زیبایی در همه جنبه های زندگی بسیار کوتاه و ناپایدار است و ژاپنی ها با برگزاری هانامی سعی می کنند تا این قضیه را فراموش نکنند. هانامی و شکوفه های گیلاس در نقاشی ها و سایر هنرهای ژاپن نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ردپای آن کاملا مشهود می باشد. یکی از معروف ترین جملا ژاپنی که تخت تاثیر هانامی گفته شده است این است که هیچ چیز تا ابد باقی نمی ماند.

جشن شکوفه های گیلاس - پارسا گشت

نحوه شرکت در جشن شکوفه های گیلاس ژاپن

اگر اهل سفر هستید و می خواهید به ژاپن بروید بهتر است برنامه سفرتان را جوری بچینید که در جشن شکوفه های گیلاس حتما در ژاپن حضور داشته باشید. مردم ژاپن در این روز به باغ ها و پارک ها می روند و با خود غذاهای خوشمزه و انواع نوشیدنی نیز می برند. در واقع پیکنیک کردن یکی از کارهای مرسوم در روز هانامی است. برای گردشگران و مسافران اما بسیاری از مغازه ها غذاهای مخصوص روز هانامی را می فروشند که در صورت تمایل می توانید تهیه کنید.

اولین وسیله مورد نیاز برای برپایی این جشن زیبا و هیجان انگیز یک سبد اونیگیری یا کوفته برنجی است. آیتم بعدی که برای برگزاری هانامی به روش سنتی اش نیاز دارید ساکورا موچی است. ساکورا موچی نوعی شیرینی برنجی است که وسطش پوره لوبیا دارد. سبدهای آماده مخصوص روز هانامی به خصوص برای گردشگران و مسافران قابل خرید است. این سبدهای آماده را می توانید از تک تک فروشگاه ها و مغازه های ژاپن خریداری کنید.

جشن شکوفه های گیلاس - پارسا گشت

جمع بندی جشن شکوفه های گیلاس

سرزمین ژاپن یا سرزمین آفتاب پر است از مراسم های زیبا وچشم نواز. یکی از این مراسم ها جشنی است به نام هانامی. هانامی یا جشن شکوفه های گیلاس در روزی که اولین شکوفه یک درخت گیلاس شکفته شود آغاز می گردد و تا چندین روز نیز ادامه خواهد داشت. این جشن نمادی از ناپایداری و عمر کوتاه زیبایی های زندگی ما است. در زمان های گذشته این جشن مخصو درباریان بوده ولی به مرور زمان در میان مردم نیز رواج پیدا کرده استو شهرهای توکیو و کیوتو از بهترین مکان های هستند که می توانید جشن شکوفه های گیلاس را در آنها تماشا کنید.

آژانس پارسا گشت تهران واقع در خیابان گیشا

محتوای جدول

اطلاعات بیشتر:

ویزا چین_بهترین قیمت

ویزا چین انواع مختلف ویزای چین ویزای چین انواع مختلفی داشته و هر فردی با توجه به هدف خود از سفر به چین، باید برای

تور بالی احظه آخری

بالی، در واقع جزیره‌ای بسیار زیبا و شگفت انگیز در محل تلاقی آب‌ها اقیانوس آرام و هند واقع شده است و یکی از از جزیره‌های

برگزارکننده تورهای خارجی

تور های خارجی که در آژانس پارساگشت انجام می‌شود خدماتی را برای مسافران گرامی درنظر می‌گیرد. در ادامه، انواع آفر تور خارجی  را برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه‌چیز در مورد «جشن شکوفه های گیلاس» در ژاپن

هلدینگ گردشگری پارسا گشت