ویزای فرانسه تضمینی 2024

ویزای فرانسه | ویزای توریستی فرانسه 2022

اگر تمایل دارید که از جدیدترین اطلاعات قیمت ویزای فرانسه، عکس ویزا فرانسه، ریجکتی ویزای فرانسه، قیمت ویزای توریستی فرانسه و پیگیری ویزا فرانسه باخبر شوید، در این مطلب با پارسا گشت همراه ما باشید.

هر ساله میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا برای اخذ ویزای فرانسه به عنوان محبوب‌ترین مقصد گردشگری دنیا اقدام می‌کنند.

کشور فرانسه یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا است که از سال ۱۹۹۷ به عضویت اتحادیه شینگن درآمده است.

در صورتی که موفق به دریافت ویزای فرانسه شوید، امکان بازدید از ۲۵ کشور دیگر حوزه شینگن را در مدت زمان اعتبار ویزای خود خواهید داشت.

به عنوان یک ایرانی، قصد شما از سفر به کشور فرانسه هر چه که باشد ( سیاحت، دید و بازدید، تحصیل، کار و یا اقامت)، میبایست پیش از اپلای ویزا فرانسه ابتدا نسبت به دریافت وقت سفارت فرانسه اقدام کنید.

در این مطلب به تمامی جزئیات و جوانب اخذ ویزای فرانسه در سال 2022 خواهیم پرداخت:

ویزای فرانسه

به طور کلی، متقاضیان ایرانی سفر به فرانسه می‌توانند از دو طریق سفارت فرانسه و مرکز VFS Global نسبت به دریافت ویزا فرانسه اقدام کنند.

با توجه به استقبال فراوان متقاضیان ایرانی برای دریافت ویزای کشور فرانسه، سفارت این کشور در تهران، جهت سرعت‌بخشی به امور متقاضیان، برون سپاری و رسیدگی به بخش اعظمی از امور مهاجرتی خود را به مرکز کارگزاری VFS Global واگذار کرده است.

برخی از خدمات ویزای فرانسه نظیر ( وقت سفارت، ویزای شینگن طولانی مدت، ویزای دیپلماتیک، ویزای خدمات و چکاپ پزشکی و ویزا برای فردی با همسر تابع فرانسه) در سفارت فرانسه انجام می‌شود.

این در حالی است که سایر خدمات ویزا فرانسه از جمله وقت سفارت، ویزای توریستی، تحصیلی، کاری و خانوادگی در مرکز VFS Global پوشش داده می‌شود.

از این رو، پیش از اقدام برای دریافت ویزای فرانسه، میبایست به این موضوع توجه کنید که تعیین هدف، مدت زمان سفر و مشخص نمودن نوع ویزا پیش نیاز اولیه اخذ ویزای فرانسه است. اکنون در ادامه به توضیح انواع ویزا فرانسه می‌پردازیم:

 

انواع ویزای فرانسه

در حالت کلی ویزای فرانسه به دو نوع کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود، نوع کوتاه‎‌مدت آن عموماً برای اهداف گردشگری، سفرهای کاری و تجاری و یا بازدید از خانواده صادر می‌شود.

این نوع از ویزا فرانسه برای افرادی که قصد شرکت در دوره‌‌های آموزشی کوتاه‌مدت، کارآموزی، کنفرانس، جلسات سازمانی و شرکتی و موارد مشابه دیگر برای حداکثر ۹۰ روز را داشته باشند صادر می‌گردد.

ویزای توریستی فرانسه 

این نوع از ویزای فرانسه مختص گردشگرانی است که قصد بازدید از کشور فرانسه برای مدت زمان کمتر از ۳ ماه را دارند، از این رو فرد دارنده ویزای توریستی (Tourism/Private stay) مجاز به انجام کار در کشور فرانسه نبوده و به غیر از گشت و گذار تنها مجاز به استفاده از خدمات پزشکی بیمارستان است. در این حالت، بنابر مدت زمان اقامت‌ (حداکثر ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روزه) برای‌ شما براساس مقصد مورد نظرتان، ویزای اتحادیه شنگن USV و یا ویزای ملی (national) نوع C صادر می‌شود.

ویزای کاری فرانسه

این نوع از ویزای فرانسه (Professional Purpose) همان طور که از نامش پیداست برای کسب و کار در خاک کشور فرانسه طراحی شده است و نسبت به موقعیت فرد (خویش‌فرما، کارمند، شغل فردی و مدت زمان اقامت) دارای شرایط و مشخصات مختلفی به شرح زیر است:

 • اینکه جهت به انجام رساندن امور تخصصی و تبلیغاتی، شروع و یا مشارکت در یک فعالیت خویش فرما به کشور فرانسه قدم بگذارید.
 • اینکه توسط کارفرما برای مدت زمانی معین جهت ارائه خدمات و انجام ماموریت به کشور فرانسه فرستاده شوید و طی مدت زمان قرارداد به انجام امور محوله بپردازید
 • اینکه توسط کارفرمای فرانسوی برای انجام کار در فرانسه استخدام شوید. (که می‌تواند تحت عنوان قرارداد فصلی و موقتی قابل تمدید باشد)
 • تحت عنوان گذراندن دوره حرفه‌ای و آموزشی برای یک سازمان و یا شرکت، نسبت به اخذ ویزای فرانسه از نوع کاری اقدام کنید.

 ویزای تحصیلی فرانسه

این نوع از ویزای فرانسه (Studies، training) برای آن دسته از افرادی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را دارند و یا می‌خواهند در طرح‌های تحصیلی مشارکتی و یا تبادل دانشجو شرکت کنند.

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه همچون اغلب دانشگاه‌های آلمان رایگان است و در صورت دریافت ویزا فرانسه و پذیرش تحصیلی می‌توان با پرداخت هزینه‌ای بین 175 تا 570 یورو در سال به تحصیل در کشور فرانسه پرداخت.

البته در صورتی که قصد تحصیل در یک موسسه آموزشی خصوصی و یا کالج را داشته باشید، ممکن است هزینه تحصیل شما بیش از این مقدار شود.

ویزای تحصیلی فرانسه از نوع ویزای شنگن طولانی مدت با برچسب Etudiant است که توسط سفارت فرانسه صادر می‌شود و دانشجو می‌تواند در کنار داشتن امکان کار دانشجویی، به هر دو زبان فرانسه یا انگلیسی به تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه بپردازد.

معمولاً این نوع از ویزا فرانسه به صورت مولتی صادر می‌شود و امکان تمدید آن از داخل کشور فرانسه وجود دارد.

ویزای بازدید خانواده فرانسه

این نوع از ویزای فرانسه (Family) به عنوان ویزای شینگن طولانی مدت برای متقاضیان خارجی صادر می‌شود که قصد بازدید اعضای خانواده، همسر و یا فرزند خود را برای بیش از سه ماه تا یکسال دارند.

متقاضی دریافت ویزا فرانسه خانوادگی میبایست پس از وارد شدن در خاک فرانسه نسبت به ثبت‌نام و دریافت مجوز اقامت (residence permit)  از اداره مربوطه اقدام کند.

تنها در صورتی که عضو خانواده شما دارای ملیتی اروپایی یا فرانسوی باشد و یا به صورت قانونی ساکن کشور فرانسه باشد، فرد متقاضی امکان دریافت ویزا فرانسه Family را خواهد داشت.

 ویزای ترانزیت یا عبور از فرانسه

این نوع از ویزای فرانسه (Transit) تنها مختص افرادی است که مقصد سفرشان جایی خارج از حوزه شینگن است اما برای عزیمت به آنجا ملزم به عبور از خاک کشور فرانسه و جا به جایی هواپیما در فرودگاه فرانسه هستند. بدین ترتیب فرد با در دست داشتن ویزای ترانزیت فرانسه حق خروج از محوطه فرودگاه فرانسه را نداشته و تنها مجاز به تعویض پرواز خود برای رسیدن به مقصد مورد نظر است. ویزای ترانزیت فرودگاهی ATV به سه نوع زیر تقسیم می‌شود:

 • ویزای فرانسه ATV یک‌طرفه که مجوز یکبار عبور از کشور حوزه شنگن را می‌دهد.
 • ویزای برگشت ATV که مجوز بازگشت هوایی از طریق یک یا دو کشور شینگن را می‌دهد.
 • ویزای فرانسه مولتیپل ATV که که مجوز عبور و ترانزیت از میان یک یا چندکشور حوزه شنگن را به متقاضی می‌دهد.

ویزای شینگن ملی فرانسه – طولانی مدت

عموماً برای هرگونه اقامت بیش از ۹۰ روز در خاک کشور فرانسه شما ملزم به دریافت ویزا فرانسه طولانی مدت مولتی (long-stay national visa) هستید. صرف نظر از برنامه سفری که دارید، مدت زمان ویزای شنگن مولتی شما با مدت اعتبار ۳ ماه تا یکسال صادر می‌شود.

در صورتی که تمایل به اقامت بیش از زمان درج شده در ویزا فرانسه خود داشته باشید، میبایست نسبت به دریافت مجوز اقامت از سازمان prefecture اقدام نمایید.

برای اهداف زیر می‌توانید مدارک پشتیبان و مرتبط با درخواست خود را فراهم کرده و برای ویزای بلندمدت فرانسه یا همان مجوز اقامت VLS TS درخواست دهید:

 • اقامت برای اهداف گردشگری و یا دلایل موجه شخصی برای مدت زمان طولانی‌تر
 • برخورداری از یک کسب و کار و شغل حرفه‌ای در فرانسه
 • ادامه تحصیل در این کشور
 • ملحق شدن به اعضای خانواده واجدشرایط

لازم به ذکر است که با در دست داشتن این نوع از ویزای فرانسه شما امکان خروج از این کشور و سفر به دیگر کشورهای حوزه شینگن را در مدت زمان اعتبار ویزا فرانسه خواهید داشت.

 

پیگیری ویزای فرانسه

به طور کلی تقاضاهای ویزای فرانسه در ایران توسط بخش کنسولی و سفارت این کشور بررسی و ارزیابی می شود.

از این رو، شما می‌توانید جهت پیگیری ویزای فرانسه به وب سایت رسمی سفارت این کشور در تهران به آدرس ir.ambafrance.org مراجعه کنید و در صورت نیاز، الباقی کارها را در وب سایت اصلی و مرجع فرانسه یعنی France-visas.gouv.fr دنبال کنید.

وقتی به وب سایت رسمی France-visas مراجعه می کنید اولین چیزی که با آن مواجه می شوید 5 مرحله اصلی پیگیری و درخواست یکی از انواع ویزای فرانسه است که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. جمع‌آوری و آماده‌سازی اطلاعات اولیه برحسب موقعیت فعلی متقاضی: در این بخش، بر روی گزینه visa wizard می‌زنید که به صورت هوشمند و با پرسش چندین سوال شرایط شما را سنجیده و نوع ویزا فرانسه و مراحل مورد نیاز برای اخذ آن را به شما ارائه می‌دهد.
 2. ایجاد فرم درخواست آنلاین ویزا: در مرحله دوم درخواست ویزای فرانسه، مدارک و شرایط کلی اپلای ویزا به شما اطلاع داده می‌شود و با انتخاب گزینه online application form به بخش فرم درخواست الکترونیکی ویزا فرانسه می روید که باید به صورت کامل و به زبان انگلیسی پر کنید.
 3. رزرو وقت سفارت: در این بخش شما باید با توجه به نوع ویزای درخواستی فرانسه، درخواست وقت سفارت را به آدرس ایمیل مناسب این کار ارسال کنید. طبق اطلاعات ارائه شده در این وب‌سایت، شما باید برحسب میانگین زمان انتظار، بین دو هفته تا 3 ماه قبل از سفر برای انواع ویزاهای بلند مدت و بین دو هفته تا 6 ماه قبل از زمان سفر برای انواع ویزاهای کوتاه مدت کشور فرانسه درخواست دهید. طبق بیانیه جدید وب‌سایت کارگزاری خدمات ویزای فرانسه (وی اف اس گلوبال) شما باید برای وقت سفارت انواع ویزای بلند مدت (ویزای پیوستن به خانواده ، ویزای بازدید کننده ، ویزای شغلی و غیره) و ویزای بازگشت از طریق آدرس visas.teheran@diplomatie.gouv.fr با سفارت تماس بگیرید؛ این در حالی است که برای درخواست انواع ویزای دانشجویی (اقامت کوتاه و بلند مدت)، ویزای تحقیقاتی و علمی ، با Convention d’Accueil (اقامت کوتاه و بلند مدت) و خانواده دانشجو/ محقق (همسر و فرزندان) باید به وب‌سایت https://www.iran.campusfrance.org مراجعه کرده و تمامی امور وقت سفارت و امور حضوری ویزا فرانسه را از آنجا پیگیری کنید.
 4. ارائه حضوری مدارک و پرونده: شما باید در زمان تعیین شده وقت سفارت در محل تعیین شده (کنسولگری، کمپوس فرانس و یا وی اف اس) حضور پیدا کنید و مدارک و پرونده ویزای فرانسه را به افسر سفارت ارائه دهید. این مرحله با پرداخت هزینه ویزای فرانسه، انجام انگشت نگاری و عکس بیومتریک انجام می‌شود و تمامی کارهای شما در حدود 20 تا 30 دقیقه زمان می‌برد.
 5. پیگیری اینترنتی وضعیت درخواست: در اغلب موارد شما می‌توانید از طریق پنل و حساب کاربری از وضعیت درخواست ویزای فرانسه مطلع شوید. در صورت آماده شدن ویزا فرانسه، به شما اطلاع داده می‌شود تا جهت دریافت آن به همراه پاسپورت و مدارک درخواستی به مرکز خدمات ویزا مراجعه کنید.

 

عکس ویزای فرانسه

لازم است به این موضوع اشاره کنیم که جهت جلوگیری از هرگونه تقلب، طراحی برچسب ویزای فرانسه تغییر یافته و در حال حاضر برچسب‌های ویزای این کشور به گونه‌ای شده که هولگرام ویزا فرانسه تقریباً در مرکز و در نزدیکی عکس صاحب ویزا زده شده و لوگوی پرچم آبی رنگ حوزه شنگن در سمت چپ و گوشه بالا قرار گرفته است.

در عین ناباوری، تصویر کامل یک نمونه جدید ویزا فرانسه در داخل اینترنت یافت نمی‌شود، اما از آنجایی که این کشور در حوزه شینگن قرار گرفته، طرح کلی آن با ویزای شنگن کشورهای دیگری مثل پرتغال و ایتالیا یکی است و به همین خاطر در زیر می‌توانید نمونه طراحی یک ویزای شینگن ایتالیا را که شباهت زیادی با ویزای فرانسه دارد ببینید، با این تفاوت که نام اختصاری و کامل فرانسه به جای ایتالیا در بالای برچسب و طراحی‌ها اعمال شده است.

مدارک ویزای فرانسه

برای آماده‌سازی و بررسی دقیق مدارک لازم برای ویزای شنگن یا همان ویزای فرانسه میبایست به وب‌سایت رسمی سفارت فرانسه  France-visas  مراجعه کنید و بر روی گزینه Visa application  بزنید، سپس با کلیک بر روی گزینه Access نسبت به ساختن حساب کاربری و یا لاگین شدن به حساب خود اقدام کنید.

اولین صفحه با نام Your plans  برای ارائه اطلاعات اولیه سفر به منظور درخواست ویزای فرانسه است، در کادر اول یعنی بخش Your stay شما میبایست کشور ارسال درخواست ویزا فرانسه ، شهر ارسال درخواست ویزا ، نوع ویزا فرانسه (کوتاه مدت، بلند مدت و یا ترانزیت )، تعداد روزهای سفر و محل اقامت ( فرانسه و یا دیگر کشورها و مناطق تحت قلمرو کشور فرانسه نظیر ( گویان فرانسه، جزایر پولینزیای فرانسه، گوادلوپ و غیره) را انتخاب کنید.

در کادر دوم یعنی بخش Your travel document  شما میبایست اطلاعات کشور صادر کننده پاسپورت، نوع پاسپورت ( گذرنامه معمولی، دیپلماتیک ، سرویس، Laissez-passer  و کارت شناسایی ID )، شماره پاسپورت، تاریخ صدور و تاریخ انقضا پاسپورت را وارد کنید.

سپس در آخرین کادر یعنی بخش Your plans هدف خود از سفر (تحصیل، مراقبت‎‌های پزشکی، توریستی، کاری، بازدید خانواده و دیدار رسمی) و دلیل اصلی اخذ ویزای کشور فرانسه و اقامت را به نسبت هدف‌تان از سفر به فرانسه مشخص ‌نمایید.

در آخر با کلیک بر روی گزینه verify  و سپس Next  به مرحله بعدی می‌روید. در صفحه دوم با نام Your information، به منظور ادامه پروسه درخواست ویزای فرانسه، شما ملزم به ثبت اطلاعات شخصی خود هستید.

در کادر اول یعنی Your identity  شما میبایست برای ادامه روند درخواست ویزای فرانسه اطلاعات هویتی مطابق پاسپورت از جمله جنسیت، وضعیت تاهل، نام خانوادگی، نام خانوادگی قبلی به هنگام تولد (در صورت تغییر)، نام / اسم کوچک، تاریخ تولد میلادی با ترتیب سال/ ماه/روز ، شهر تولد، کشور تولد، ملیت فعلی، ملیت هنگام تولد ( در صورت تغییر) و شماره کارت ملی را وارد کنید.

سپس در کادر دوم یعنی Your personal information سایر اطلاعات آدرس، کدپستی، شهر، کشور، شماره تماس و آدرس ایمیل را وارد می‌نمایید.

در کادر Details of your identity چنانچه در کشور دیگری به غیر از کشور زادگاه‌تان زندگی می‌کنید، میبایست جواب بله و در غیر این صورت خیر را انتخاب کنید.

در کادر your family چنانچه دارای عضو نزدیکی از خانواده با ملیت فرانسوی هستید و یا یکی از اعضای خانواده شما تبعیت کشورهای اتحادیه اروپا و یا شینگن را دارد، میبایست جواب بله و در غیر این صورت خیر را انتخاب کنید و در نهایت با انتخاب عنوان شغل فعلی خود از کادر Your job و کلیک بر روی گزینه Next به مرحله بعدی درخواست ویزای فرانسه بروید.

 

در صفحه سوم درخواست ویزای فرانسه با نام Your last visa، چنانچه طی ۵ سال گذشته ویزای شینگن دریافت کرده‌ باشید، ملزم به پاسخ دادن به سوال‌های مربوط به ویزای شینگن فرانسه و اطلاعات بیومتریک اثر انگشت هستید، در غیر این‌صورت گزینه Next را بزنید.

در صفحه چهارم با نام Your stay، شما ملزم به ارائه اطلاعاتی در مورد اقامت‌تان در محدوده شینگن پس از دریافت ویزای فرانسه هستید.

بدین منظور، در کادر Details of your stay  چنانچه قصد مسافرت به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا حتی برای چند ساعت را دارید، میبایست با بله یا خیر پاسخ دهید، سپس تاریخ دقیق عزیمت/ رسیدن به محدوده شینگن، تاریخ خروج از محدوده شینگن، تعداد روزهای اقامت، تعداد ورود به کشور ( یکبار ورود، مولتی) و تعداد دفعات اقامت در فرانسه در سال جدید را مشخص نمایید.

در کادر نهایی این صفحه یعنی The purpose of your stay  نیز میبایست برای اطمینان از هدف سفر دوباره از بین گزینه‌های بیزینس، دلایل پزشکی، ملاقات رسمی، سایر ، تحصیل، توریستی و بازدید خانواده یکی را انتخاب کنید و در انتها گزینه Next را برای رفتن به مرحله بعدی درخواست ویزا فرانسه بزنید.

در صفحه پنجم با نام Your contacts، به منظور نهایی‌سازی فرآیند درخواست ویزای فرانسه، میبایست اطلاعات ارتباطات خود در کشور فرانسه و مواردی از این قبیل را ارائه دهید.

در کادر Host person or organization میبایست از بین سه گزینه (شخصی در فرانسه میزبان بوده و به شما اسکان می‌دهد)، (شرکت، سازمان و یا بنیادی به شما اسکان می‌دهد)، هتل و یا محل اقامت‌ شخصی یکی را انتخاب نموده و اطلاعات و جزئیات دقیق‌شان را وارد نمایید .

کادر Funding of travel costs  نیز مربوط به منابع مالی سفر شماست که می‌توانید به ترتیب هر یک از دو گزینه خودم و جزئیات ( رزرو محل اقامت، حمل و نقل، کارت اعتباری، پول نقد و موارد دیگر) و یا از طریق ضامن را انتخاب کنید و در انتها گزینه Next را بزنید.

در صفحه ششم Recap  که صفحه جمع بندی درخواست ویزای فرانسه است، شما می‌توانید اطلاعات درخواست خود را بررسی نموده و در صورت وجود اشکال آنرا کامل نمایید، سپس پس از چک کردن نهایی نسخه PDF اطلاعات درخواست ویزای فرانسه در پایین صفحه، تیک تایید و گزینه continue را بزنید. توجه داشته باشید که پس از بررسی نسخه PDF درخواست و انتقال به صفحه بعد، دیگر امکان تغییر اطلاعات پرونده درخواست ویزا فرانسه را نخواهید داشت.

اکنون برای نهایی‌سازی درخواست ویزای فرانسه، میبایست در کنار اخذ وقت سفارت، یکسری مدارک را برای مصاحبه حضوری در مرکز وی اف اس گلوبال و یا سفارت فرانسه و ارائه به آفیسر پرونده آماده کنید. بر طبق اطلاعات وب‌سایت رسمی سفارت فرانسه، مدارک مورد نیاز متقاضی دریافت ویزا فرانسه به شرح زیر است:

 • پرینت نامه تایید وقت سفارت
 • 2 عکس بیومتریک در قطع پاسپورت
 • ترجمه انگلیسی یا فرانسه شرح کامل کتبی قصد از سفر یا مهاجرت
 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار از زمان برگشت از فرانسه و حداقل دو صفحه خالی به همراه کپی صفحه اصلی و آخرین ویزاهای اخذ شده
 • رزرو بلیط رفت و برگشت به همراه ترجمه مورد تایید سفارت
 • بیمه نامه بین‌المللی برای کل مدت زمان اقامت با ذکر مناطق تحت پوشش
 • مدارک اسکان نظیر رزرو هتل و دعوت‌نامه برای مدت زمان اقامت
 • مدارک تاییدیه دال بر سفر برنامه‌ریزی شده و سازمان یافته شرکتی
 • اسناد مالی برای مدت زمان اقامت ( پرینت بانکی، ریز حساب، فیش حقوقی، جواز ،تمکن مالی و موجودی حساب ویزای شینگن، سند مستغلات، فیش بازنشستگی و هرگونه مدرک دال بر تمکن مالی شما)
 • اسناد شغلی مثل قرارداد رسمی، مرخصی با تاییدیه کارفرما و دیگر موارد
 • پرینت فرم تکمیل شده به انگلیسی درخواست ویزا به همراه تاریخ و امضا
 • رسید پرداخت هزینه خدمات ویزای فرانسه (معادل 80 یورو برای بزرگسالان، 40 یورو برای کودکان 6 تا 12 سال)

پس از آماده‌سازی این مدارک، با کلیک بر روی continue به صفحه نهایی درخواست ویزای فرانسه می‌روید. با مرور موارد قید شده در صفحه، تیک تایید و انتخاب گزینه continue، ایمیل تایید درخواست ویزا فرانسه برای شما ارسال شده و موارد مورد نیاز زمان مصاحبه نمایش داده می‌شود؛ این موارد همانند تصویر پیوست شده به شرح زیر است:

 • پرینت امضا شده درخواست ویزا فرانسه
 • پرینت رسید درخواست
 • ویزای فرانسه و لیست مدارک مورد نیاز ( به همراه شماره مرجع)
 • رسید پرداخت هزینه‌های خدمات سرویس وی اف اس و یا سفارت فرانسه

 

با توجه به حجم بالای درخواست‌های ویزای فرانسه در تهران و سختگیری‌های موجود برای متقاضیان آسیایی سفر به کشورهای حوزه شینگن، توجه به جزئیات مورد نظر آفیسر پرونده ویزا فرانسه و ارائه اطلاعات و مدارک کامل درخواست ویزای شینگن تاثیر بسزایی در موفقیت پرونده فرد داشته و نیازمند دقت و تجربه فراوان است.

کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی پارسا گشت با سالها تجربه موفق در زمینه تعیین وقت سفارت و اخذ ویزای شینگن، آماده ارائه مشاوره تخصصی و انواع خدمات مهاجرتی کشور فرانسه به شما عزیزان هستند.

وقت سفارت فرانسه

پس از مرحله آماده سازی مدارک و درخواست ویزای فرانسه، باید نسبت به تعیین وقت سفارت فرانسه اقدام کنید.

برای انجام این کار به وب‌سایت رسمی France-Visas  مراجعه کرده و از طریق گزینه My account یک حساب کاربری درست کنید.

سپس با انتخاب گزینه Submit your application  بخش قاره‌ای Middle East و کشور ایران را انتخاب نمایید تا به صفحه شخصی‌سازی شده کشور ایران انتقال پیدا کنید. در این بخش با انتخاب گزینه Whom should I contact  صفحه تعیین وقت سفارت،برای شما نمایان می‌شود.

 

همان طور که مشاهده می‌کنید، در این بخش اطلاعات کاری مرکز VFS Global نظیر آدرس، شماره تماس، ساعات اداری و مواردی از این قبیل نمایش داده شده است.

با کلیک بر روی گزینه Book An Appointment  شما به وب‌سایت خدمات VFS Global انتقال پیدا می‌کنید. بنابر اطلاعات درج شده در این صفحه، شما میبایست ایمیلی مطابق با اطلاعات زیر و به زبان انگلیسی برای آدرس  appointmentfrance [at]vfshelpline.com ارسال کنید:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره ارجاع France-Visas
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ تولد (سال / ماه / روز)
 • تاریخ انقضا گذرنامه ( سال / ماه / روز)
 • تابعیت
 • جنسیت
 • تاریخ سفر – عزیمت ( سال / ماه / روز)
 • شماره تماس ( شماره موبایل)

 

تنها با ارائه کامل اطلاعات درخواست شده از طریق ایمیل، نسبت به تعیین وقت سفارت شما برای ویزای فرانسه اقدام می‌شود و در صورت ناقص بودن اطلاعات، به درخواست شما ترتیب اثر داده نخواهد شد.

لازم به ذکر است که امکان تغییر و یا لغو زمان وقت سفارت تایید شده وجود نداشته و در صورت لزوم میبایست دوباره ایمیل دیگری با اطلاعات ذکر شده ارسال کنید.

در صورت تایید اطلاعات ارسالی، ایمیلی تحت عنوان نامه تایید (confirmation letter) به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که میبایست آنرا چاپ کرده و به هنگام مراجعه حضوری برای ویزای فرانسه آن را به بخش پذیرش ارائه دهید.

در ادامه باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که متقاضیان تعیین وقت سفارت و ویزای فرانسه می‌توانند مطابق تصویر زیر از طریق لینک بخش ویزای سفارت فرانسه نسبت به گرفتن وقت سفارت خود اقدام کنند.

 

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، اطلاعاتی نظیر آدرس، شماره تماس، جزئیات ساعات کاری و مواردی از این قبیل در اختیار شما قرار داده شده است که در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از گزینه BOOK AN APPOINTMENT  برای تعیین وقت سفارت فرانسه از محل سفارت اقدام کنید.

اما بنابر بر تاکید وب‌سایت رسمی سفارت فرانسه، به منظور دریافت سریع‌تر وقت سفارت از لینک مرکز VFS Global استفاده نمایید.

در این بین، استثنائاتی نیز وجود دارد که برخی از متقاضیان دریافت وقت سفارت و ویزای فرانسه ملزم به رعایت آن هستند: در صورتی که دارای همسری فرانسوی هستید، دارای پاسپورت دیپلماتیک و خدمت هستید و یا خواستار استفاده از خدمات پزشکی (درمان و ویزیت) در کشور فرانسه هستید، میبایست درخواست تعیین وقت سفارت خود را به آدرس ایمیل visas.teheran[at]diplomatie.gouv.fr ارسال کنید.

همچنین چنانچه متقاضی دریافت ویزای فرانسه از نوع تحصیلی هستید، میبایست با توجه به اطلاعات قید شده در وب‌سایت iran.campusfrance  نسبت به تعیین وقت و دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید.

شما همچنین می‌توانید به راحتی با استفاده از سامانه آنلاین وقت سفارت گروه شرکت‌های پارسا گشت و راهنمایی کارشناسان با تجربه دپارتمان ویزای شینگن، برای ثبت‌نام آنلاین وقت سفارت فرانسه اقدام نمایید.

اطلاعیه جدید وقت سفارت فرانسه 2022

طبق جدیدترین به روز رسانی اطلاعات وب سایت وی اف اس گلوبال، رزرو وقت سفارت برای کلیه متقاضیان ویزای فرانسه الزامی است. شما باید برای تائید وقت رزرو شده مبلغ 200 هزار تومان به صورت آنلاین به حساب وی اف اس گلوبال واریز کنید.

چنانچه در تاریخ و ساعت مقرر شده به مرکز خدمات ویزا مراجعه کرده و درخواست ویزای فرانسه را ثبت کنید، این مبلغ ودیعه به طور کامل و به شکل کارت اعتباری به شما پس داده می شود.

بعد از نهایی سازی امور وقت سفارت، امکان لغو آن وجود ندارد و در صورت عدم حضور متقاضی، ناقص بودن مدارک و یا عدم ثبت پرونده، متقاضی ملزم به رزرو یک وقت سفارت جدید خواهد بود.

طبق قوانین اجرایی تعیین شده در کارگزاری وی اف اس، هر متقاضی می تواند وقت سفارت فرانسه خود را برای دو بار و حداکثر دو روز کاری قبل از رسیدن موعد تعیین شده (در صورت موجود بودن وقت خالی)، بدون هزینه تغییر دهد.

اما هرگونه تغییر بیشتر تاریخ حضور و یا عدم حضور متقاضی به عنوان یک وقت سفارت جدید تلقی شده و فرد باید یک بیعانه جدید پرداخت کند. (هزینه پرداختی قبلی در این صورت از بین می رود و قابل بازگشت و عودت نیست)، رزرو وقت سفارت برای پیگیری امور ویزا فرانسه الزامی است و بدون آن اجازه حضور در مرکز خدمات ویزای فرانسه و یا سفارت وجود ندارد.

اگر نوع ویزا فرانسه را در هنگام ثبت وقت سفارت به اشتباه انتخاب کرده باشید و یا واجد شرایط درخواست ویزاهای استثنا نباشید، پرونده درخواستی شما پذیرش نشده و مبلغ پرداختی آنلاین عودت داده نمی‌شود.

چنانچه با تمامی شرایط موافق باشید، می توانید گزینه پذیرش و درخواست وقت سفارت را زده و به مرحله بعد یعنی رزرو وقت سفارت فرانسه بروید. لازم به ذکر است که انجام این کار نیاز به حساب کاربری در وب سایت وی اف اس داشته و بدون ایجاد حساب کاربری، استفاده از این گزینه ممکن نیست.

مصاحبه حضوری و انگشت نگاری بیومتریک فرانسه

در روز مصاحبه حضوری، شما ملزم به ارائه پرینت نامه تایید وقت سفارت (confirmation letter) به بخش پذیرش مرکز VFS Global تهران و یا سفارت فرانسه هستید.

پیشنهاد می‌شود از یک ساعت قبل در محل سفارت و یا وی اف اس گلوبال حضور داشته باشید، تا با خونسردی مراحل انگشت‌نگاری، ارائه مدارک ویزا فرانسه ، اطلاعات بیومتریک و همچنین مصاحبه با آفیسر پرونده ویزای فرانسه را به انجام برسانید.

تمامی ویزاهای صادر شده توسط سفارت فرانسه از نوع ویزاهای بیومتریک هستند.

از این رو، هر متقاضی ۱۲ ساله یا بزرگتر باید به صورت شخصی در محل کارگزاری یا سفارت حضور یافته و درخواست ویزای فرانسه خود را ارائه دهد. به هنگام حضور و ارائه درخواست ویزا فرانسه، اطلاعات بیومتریک (شامل عکس دیجیتالی و اثر انگشتان دست) از متقاضی گرفته می‌شود.

براساس اطلاعات وب‌سایت رسمی سفارت فرانسه، متقاضیان درخواست ویزای فرانسه میبایست برای ارائه مدارک، شخصاً در مرکز VFS Global و یا سفارت فرانسه حضور داشته باشند، البته چنانچه دارای شرایط زیر باشید می‌توانید امور ارسال و پیگیری درخواست ویزا فرانسه را به آژانس‌های مسافرتی معتبر محول کنید:

 • برای ویزای شینگن کوتاه مدت فرانسه اقدام کرده باشید؛
 • طی ۵۹ ماه گذشته موفق به دریافت ویزای شینگن و یا همان ویزای فرانسه شده باشید ( کپی ویزای شینگن قبلی خود را داشته باشید)
 • اطلاعات عکس بیومتریک و اثر انگشتان شما از پیش برای ویزای قبلی ثبت شده باشد.

پیگیری درخواست ویزا فرانسه

پس از تحویل مدارک ویزا فرانسه و انجام مصاحبه در مرکز VFS Global ،شما می‌توانید با وارد کردن شماره مرجع (Reference Number) درخواست ویزای کشور فرانسه و نام خانوادگی ثبت شده، از طریق این لینک وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید.

آن‌دسته از متقاضیانی که از طریق سفارت فرانسه اقدام کرده‌اند نیز می‌توانند از طریق این لینک و وارد کردن شماره مرجع پرونده و تاریخ تولد میلادی و یا آدرس ایمیل visas.teheran[at]diplomatie.gouv.fr  وضعیت درخواست ویزای فرانسه خود را پیگیری کنند.

 

ویزای فرانسه با دعوت‌ نامه

از آنجایی که کشور فرانسه جزو اتحادیه شینگن و حوزه اروپا محسوب می‌شود، اخذ مجوز ورود فرانسه برای متقاضی ایرانی پروسه‌ای زمان‌بر بوده و مستلزم ارائه مدارک مختلف و سپری کردن مراحل متعدد است.

از مواردی که اغلب موجب ریجکت شدن ویزای فرانسه متقاضیان ایرانی می‌شود، عدم توانایی در اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های سفر و برگشت به کشور مبدا در زمان مقرر، به آفیسر پرونده درخواست ویزا فرانسه است.

در این‌گونه موارد، وجود دعوت‌نامه‌ای معتبر در پرونده درخواست ویزای کشور فرانسه، حکم برگ برنده را داشته و در موفقیت ویزای شینگن متقاضی تاثیر شایانی دارد.

معمولاً دعوت‌نامه‌ها برای اهداف توریستی از طرف خانواده و دوستان مقیم فرانسه برای شما ارسال می‌شوند و یا اینکه با اهداف کاری از طرف شرکت یا سازمانی برای شما صادر می‌گردند. در حالت اول، شما میبایست به عنوان متقاضی سفر و دریافت ویزای فرانسه، مدارکی دال بر داشتن ارتباط محکم دوستی و خانوادگی با فرد دعوت‌کننده ارائه دهید و به طور شفاف به توضیح فاکتورهای مهم سفر نظیر: مدت زمان اقامت، هدف از سفر و وضعیت مالی خود در پرونده درخواست ویزای فرانسه بپردازید.

در حالت دوم، دعوت‌نامه میبایست به طور دقیق مختصات روابط کاری شما با فرد یا کمپانی دعوت‌کننده و نوع کاری که قرار است در فرانسه به انجام برسانید را به آفیسر پرونده ویزای کشور فرانسه توضیح دهد.

در عین حال نامه‌ تاییدیه کارفرما به عنوان گواهی اشتغال به کار و جزئیات کاری فرد متقاضی دریافت ویزای فرانسه به عنوان متمم دعوت‌نامه کاری مورد نیاز خواهد بود. همچنین نامه تاییدیه کارفرما یا همان جاب آفر میبایست شامل جزئیاتی نظیر: جایگاه شغلی، تاریخ استخدام، میزان حقوق و توضیح دلیل سفر کاری شما به کشور فرانسه باشد.

توصیه می‌شود به منظور بالا بردن درصد موفقیت پرونده ویزای کشور فرانسه، یک برنامه سفر کاری دقیق با توضیح جزئیات سفر به دعوت‌نامه و مدارک ویزا فرانسه پیوست شود.

انواع دیگری از دعوت‌نامه ویزای فرانسه نظیر تجاری، نمایشگاهی و ازدواج نیز وجود دارد که جزئیات آن متفاوت بوده و مستلزم ارائه مدارک بیشتری برای اثبات شرایط به سفارت فرانسه خواهد بود.

چنانچه در رابطه با انواع دعوت نامه ویزا فرانسه سوال دارید و می خواهید از این طریق برای اخذ ویزای شنگن اقدام کنید، می توانید از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان موسسه مهاجرتی پارسا گشت استفاده نمایید.

ریجکتی ویزای فرانسه

واقعا چه دلایلی موجب ریجکت ویزای کشور فرانسه می‌شود؟ این سوالی است که ذهن متقاضیان زیادی را در سراسر دنیا به خود مشغول کرده است.

افرادی که مراحل تعیین وقت سفارت، آماده‌سازی و ارائه مدارک درخواست ویزای شینگن و مصاحبه حضوری با آفیسر پرونده را با موفقیت به سر گذرانده‌اند و بی‌صبرانه منتظر تایید یا به اصطلاح Approved شدن ویزای فرانسه خود هستند، اما پس از کلی تلاش و چشم انتظاری با گرفتن ایمیلی از طرف سفارت با محتوایی مبنی بر ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن، ناگهان کاخ آرزوهای‎شان خراب می‌شود.

عموماً متقاضیان درخواست ویزا فرانسه با دریافت چنین پیغامی از سفارت فرانسه دچار سردرگمی شده و آرامش خود را از دست می‌دهند و در اکثر مواقع به علت بی‌تجربگی نمی‌توانند دلیل واقعی ریجکت شدن ویزای فرانسه را درک کنند. ما در اینجا به دو نمونه از پیغام‌های متداول ریجکت شدن ویزای فرانسه اشاره می‌کنیم و در ادامه به توضیح دلایل ریجکت ویزای این کشور می‌پردازیم.

 • The information submitted regarding justification for the purpose and conditions of the intended stay was not reliable.

این پیام نشان‎‌دهنده این موضوع است که براساس نتیجه‌گیری آفیسر و به نوعی تصمیم‌گیرنده درخواست ویزا فرانسه، پرونده درخواستی شما دارای مشکلی جدی است. می‌توان گفت که دریافت این پیام به منزله سخت‌ترین ریجکت مجوز شینگن قلمداد شده و عموماً با دلیل و توضیحی نهایی همراه می‌شود.

 • Your intention to leave the territory of the Member States before the expiry of the visa applied for could not be ascertained.

به طور خلاصه این متن پیام‌آور این موضوع است که سفارت فرانسه به پرونده و درخواست ویزای فرانسه شما اطمینان کافی نداشته و شما را به عنوان یک متقاضی حقیقی و بی حاشیه به شمار نمی‌آورد.

 

در صورت مواجه شدن با ریجکت ویزای فرانسه پیشنهاد می‌شود پیش از تلاش مجدد برای درخواست ویزای این کشور، با کمی تامل از مشاوره کارشناسان مجرب امور مهاجرت و بررسی دوباره جزئیات مدارک و جوانب پرونده توسط آنها بهره‌مند شوید. در ادامه قصد داریم به طور مختصر اشاره‌ای به شایع‌ترین موارد ریجکت شدن ویزای فرانسه داشته باشیم:

 • وجود سابقه کیفری در پرونده
 • ارائه مدارک تقلبی و فاقد اعتبار
 • عدم توانایی کافی برای توضیح هدف از سفر و اقامت در فرانسه
 • گذرنامه مخدوش و صدمه دیده
 • اعتبار کم یا فاقد اعتبار بودن پاسپورت
 • نداشتن برنامه سفر شفاف و عدم توانایی در ارائه آن
 • نامه مرجع فاقد اعتبار
 • عدم توانایی برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه جاب آفر ساختگی و یا کم اعتبار
 • مدارک شناسایی و یا ازدواج غیرقابل قبول و مخدوش
 • بیمه مسافرتی نامعتبر
 • عدم توانایی اثبات محل اسکان در مدت زمان مسافرت
 • سوابق نامطلوب و ناموفق قبلی پرونده ویزای شینگن متقاضی

موسسه مهاجرتی پارسا گشت با برخورداری از بیش از ده سال سابقه موفق در اموری نظیر اخذ انواع ویزا فرانسه، وقت سفارت و رفع ریجکتی ویزای شینگن، آماده خدمت‌رسانی و ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان است.

قیمت ویزای فرانسه

هزینه خدمات اخذ ویزای فرانسه براساس پرونده متقاضی متغیر بوده و پس از ارزیابی اولیه توسط کارشناسان گروه شرکت‌های پارسا گشت، فارغ از نوع آن ( توریستی، تحصیلی و …) به دو گروه ویزای عادی و ویزای مولتی فرانسه تقسیم می‌شود.

بر طبق تصمیمات جدید اتحادیه اروپا، هزینه انواع ویزای کوتاه‌مدت شنگن فرانسه از 60 به 80 یورو (و از 35 به 40 یورو برای کودکان 6 تا 12 ساله) افزایش یافته است.

تغییر قیمت درخواست ویزا فرانسه از تاریخ ۲ فوریه ۲۰۲۰ (۱۳ بهمن ۱۳۹۸) به اجرا در آمده است، البته لازم به ذکر است که این موضوع مشمول ویزاهای سرزمین‌ها و قلمروهای تحت سلطه فرانسهFrench Overseas Territories ، انواع ویزای بلندمدت و قیمت‌های مذاکره شده بر سر توافق‌نامه تسهیل facilitation agreements نمی‌شود.

در واقع هزینه جانبی اقامت در قلمروهای فرانسه معادل 15 یورو اعلام شده و هزینه درخواست ویزای متداول دانشجویی فرانسه نیز 50 یورو به ازای هر نفر است.

همچنین هزینه‌های اجرایی و خدماتی کارگزاری وی اف اس گلوبال جدا بوده و معادل 40 یورو برای هر درخواست است. مبلغ ودیعه 200 هزار تومانی برای رزرو وقت سفارت نیز جزو هزینه های ویزای فرانسه نیست و با ثبت درخواست در محل کارگزاری به متقاضی عودت داده می‌شود.

تنها کافیست با گروه شرکت‌های نیلگام تماس بگیرید تا با استفاده از تجربه کاری و ارزیابی شرایط فعلی‌تان، بهترین و قابل دسترس‌ترین فرصت مهاجرتی را در اختیارتان قرار دهیم.

سوالات متداول

گرفتن ویزای شینگن چقدر زمان می‌برد؟

پروسه زمانی گرفتن ویزای شینگن / ویزای فرانسه برحسب فاکتورهایی نظیر ملیت متقاضی، هدف از  سفر متقاضی و وضعیت سفارت یا وی اف اس صادر کننده ویزا فرانسه متغیر است. همچنین پرونده متقاضی دریافت ویزای کشور فرانسه میبایست حداقل دو هفته قبل از وقت سفارت مورد نظر و یا حداکثر از ۳ ماه قبل از وقت سفارت مورد نظر به سفارت فرانسه ارسال شود.

هزینه خدمات ویزای شینگن چقدر است؟

به جز کودکان زیر ۶ سال، همسران افراد تابع فرانسه و دانشجویانی که پرونده‌شان توسط مرکز آموزشی فرانسوی مورد بررسی و تایید قرار گرفته، متقاضیان بزرگسال میبایست برای دریافت ویزای فرانسه کوتاه مدت مبلغ 80 یورو و برای صدور ویزای بلند مدت /  اقامت مبلغ 99 یورو پرداخت کنند.

چنانچه برای انجام بیش از یک هدف ( توریستی و کاری ) قصد سفر به فرانسه را داشته باشم چگونه باید اقدام کنم؟

عموماً قصد از سفر متقاضی نشانگر اسناد و مدارک مورد نیاز( دعوت‌نامه، گواهی کارفرما و غیره) برای دریافت مجوز فرانسه متناسب با نیاز فرد است، بدین خاطر، دلایل کاری و یا تحصیلی از لحاظ اهمیت و آماده‌سازی مدارک نسبت به دلایل توریستی اولویت دارند.

به طور کلی ریجکت ویزای فرانسه به چه صورت است؟

تصمیم اتخاذ شده برای ریجکت ویزای کشور فرانسه شما ممکن است صریح explicit ( متقاضی از دلیل ریجکت ویزای خود باخبر می‌شود) و یا به صورت ضمنی implicit ( متقاضی طی ۲ ماه از ارسال درخواست ویزای فرانسه خود از ریجکت شدن ویزا فرانسه باخبر نمی‌گردد) باشد.

در صورت ریجکتی ویزای فرانسه توسط سفارت چکاری می‌توان انجام داد؟

متقاضی درخواست ویزای فرانسه می‌تواند ظرف ۲ ماه از صدور رای سفارت نسبت به تصمیم اتخاذ شده تقاضای تجدید نظر کند.

ویژگی‌های عکس بیومتریک چیست؟

عکس متقاضی میبایست جدید و مطابق با چهره واقعی متقاضی دریافت ویزای کشور فرانسه باشد. طول قطع عکس بیومتریک ۴۵ میلی متر در ۳۵ میلی متر و اندازه چهره فرد موجود در عکس نیز میبایست بین ۳۲ تا ۳۶ میلی متر( بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کل فضای عکس را شامل شود) از چانه تا بالای پیشانی باشد (به استثنای موی سر).

امکان پرداخت هزینه خدمات با ارز دیجیتال امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

021-88487124

آژانس پارسا گشت تهران واقع در خیابان گیشا

محتوای جدول

اطلاعات بیشتر:

تور بالی نوروز1404

بهتر است از همین الان اقدام به رزرو تور بالی نوروز 1404 کنید. چون با نزدیک شدن به ایام نوروز قیمت آن به شدت افزایش

تور مشهد

سفر با تور مشهد مشهد بعد از تهران دومین شهر پهناور ایران محسوب می‌شود. در تمام طول سال تورهای مشهد برقرار هستند و همیشه جمعیت

کیش

تور کیش

چند نکته برای سفر با تور ارزان کیش برای سفر به این جزیره، حتما از لباس‌های رنگ روشن، نخی و خنک استفاده کنید. چرا که

سفر به قشم

تورقشم

بهترین تور قشم جزیره قشم از مقاصد گردشگری جنوب ایران است که در استان هرمزگان و تنگه هرمز قرار دارد. تور قشم از جمله محبوب‌ترین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزای فرانسه تضمینی 2024

هلدینگ گردشگری پارسا گشت